NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Mniej bankructw, więcej restrukturyzacji

2020-11-22 17:27:00

Liczba firm, które ogłosiły upadłość w październiku wyniosła 32, czyli nie zmieniła się w porównaniu do września i był niższa o 38,5% w skali roku - podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Liczba zapowiadanych restrukturyzacji wyniosła 109, czyli był to wzrost o 18,5% w porównaniu miesięcznym, a w ujęciu rocznym o 202,8 proc. Liczba niewypłacalności (upadłości i restrukturyzacje) sięgnęła 141, więc była o 13,7% wyższa niż we wrześniu i o 60,2% wyższa niż przed rokiem.

Całkowita liczba niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy wzrosła pod koniec października do kolejnego rekordowego poziomu 1171, czyli aż o 53 sprawy więcej niż miesiąc wcześniej.

Jak przyznał Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE, październik przyniósł spodziewane przyspieszenie restrukturyzacji. Dzieje się tak, gdyż coraz więcej firm, zwłaszcza mniejszych, w obliczu nowych ograniczeń związanych z pandemią występuje o zatwierdzenie układu z wierzycielami przy pomocy procedury uproszczonej. Dotyczy to około 70 proc. wszystkich restrukturyzacji.

- Liczba ogłoszonych upadłości w październiku była stabilna w porównaniu z poprzednim miesiącem i można przypuszczać, że nie będzie gwałtownie rosła do końca roku -  powiedział wiceprezes KUKE.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: