Akcja serialu osadzona jest w latach 60. i 70. XX wieku i doskonale oddaje klimat tamtych lat w Stanach Zjednoczonych. Zarówno dekoracje przestrzeni, jak i stroje bohaterów doskonale wpisują się w tamte czasy. Jednak najważniejsze w tej serii są szachy i bycie najlepszym w królewskiej grze. Główną bohaterkę poznajemy, gdy jest małą dziewczynką i trafia do sierocińca. Tam spotyka mężczyznę, który zgadza się udzielać jej lekcji szachów. Okazuje się, że Beth ma niesamowity talent i bardzo szybko staje się lepsza od swojego nauczyciela. Widzi schematy i ruchy szachów i może bez wysiłku wizualizować grę na szachownicy.
- Realia szachowe zostały oddane doskonale, ponieważ jednym z konsultantów merytorycznych był sam Garri Kasparow. Odtwórczyni głównej roli - Anya Taylor-Joy pobierała specjalne lekcje szachów od Bruce'a Pandolfiniego, co nie jest regułą dla aktorów grających na planie, którzy nierzadko nie odróżniają wieży od gońca. Aktorka na potrzeby roli opracowała też swoistą „choreografię palców”, tworząc niepowtarzalny sposób poruszania figur na szachownicy. Dodatkowo cała historia jest niezwykle wciągająca i pokazuje cenę bycia geniuszem i kobietą, która jednocześnie walczy w męskim świecie szachów -powiedział Michał Kanarkiewicz, ambasador królewskiej gry i popularyzator szachów w Polsce.
Ma on nadzieję, że dzięki takim produkcjom, w których scenariusz oparty jest na grze w szachy, coraz więcej osób zainteresuje się tym sportem i będzie chciało spróbować samodzielnie nauczyć się szachów. Rozwijają one kreatywność i umiejętność strategicznego myślenia, a obie te umiejętności są bardzo pożądane przez pracodawców. Dotyczy to również analityków - znajomość szachów pozwala w zupełnie nowy sposób spojrzeć na bilanse i sprawozdania finansowe spółek.
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET