W EU stopa oszczędności wzrosła z 12,6 do 25 proc. w II kwartale 2020 r. Wskaźnik utrzymał się na wysokim poziomie również w III kwartale 2020 r. W Polsce stopa oszczędności wzrosła z 1,7 do 18,2 proc. w II kwartale 2020 r. Jednak w kolejnym kwartale ten odsetek powrócił do poziomu 6 proc. Na tle innych krajów UE wzrost stopy oszczędności w Polsce był niewielki i krótkotrwały. Chociaż ograniczenia wprowadzone w kraju były podobne do tych w innych krajach europejskich, miały one znacznie mniejszy wpływ na decyzje finansowe.
W innych krajach UE nie ma takiej tendencji. Gospodarstwa domowe w UE zgłaszają jedynie pogorszenie oceny swojej sytuacji finansowej. Jednak zdecydowanie pozytywnie oceniają swoje obecne oszczędności.
Na decyzje finansowe Polaków wpływa lęk przed inflacją i utratą wartości zgromadzonych środków. Inflacja w Polsce jest najwyższa spośród krajów UE - wskaźnik HICP, czyli zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, osiągnął w marcu 4,4 proc. Wskaźnik jest zawyżany przez sposób, w jaki Eurostat oblicza ceny usług finansowych. Jednak krajowy wskaźnik inflacji CPI również jest wysoki: w kwietniu wyniósł 4,3 proc. Oznacza to znacznie niższy poziom realnych stóp procentowych niż w krajach strefy euro.
Przy wysokiej inflacji i niskim oprocentowaniu depozytów siła nabywcza oszczędności Polaków spada szybciej niż w innych krajach UE.
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET