Analitycy Banku Światowego podkreślają rolę przemyślanej i skoordynowanej strategii wspierania polityki gospodarczej w poszczególnych krajach członkowskich, w szczególności polityki pieniężnej i fiskalnej. Działania te powinny być „uważnie ukierunkowane i skoordynowane”.
Zdaniem ekonomistów Banku Światowego staranne przygotowanie i skuteczna realizacja krajowych planów naprawczych i rozwojowych przez państwa członkowskie UE ma kluczowe znaczenie dla wspierania wzrostu i przeprowadzenia przez kraje niezbędnej zielonej i cyfrowej transformacji.
Bank Światowy szacuje ponadto, że w perspektywie krótkoterminowej programy rządowe, w tym mające na celu ochronę miejsc pracy, nadal będą kluczowe dla stabilizacji gospodarczej w krajach UE. W perspektywie średnioterminowej rządy będą musiały przejść na wdrażanie polityk ułatwiających ożywienie rynku pracy.
Według Banku Światowego szczególną uwagę należy zwrócić na pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji, takich jak młodzież, osoby samozatrudnione, osoby zatrudnione nieformalnie oraz osoby pracujące na niestandardowych umowach. Pracownicy ci byli bardziej narażeni na zmiany zatrudnienia w czasie kryzysu i zwykle pozostawali poza rynkiem pracy przez długi czas.
Bank Światowy podkreśla w raporcie, że kraje powinny wspierać działania, które pozwolą pracownikom dostosować swoje umiejętności do dwóch kluczowych trendów gospodarczych: cyfryzacji i transformacji klimatycznej. Pomocne mogą być inwestycje w rozwój kompetencji cyfrowych obecnych i przyszłych pracowników.
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET