„Najpierw trzeba przeanalizować, czy osoba, która chce założyć firmę, może to zrobić fizycznie. Po pierwsze, czy jest w Polsce, a jeśli nie ma nikogo, to czy jest jeszcze ktoś, kto mógłby taką firmę założyć tutaj. Po drugie, my go potrzebujemy. Jest numer PESEL i numer ePUAP, a potem trzeba otworzyć konto bankowe. Dlatego trzeba, żeby osoba była bezpośrednio w kraju" - Jarosław Romańczuk, radca prawny, zarządzający powiedział partner Grupy Prawnej Eucon.
9 marca Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Zakłada on m.in. legalizację pobytu Ukraińców w Polsce przez 18 miesięcy oraz możliwość uzyskania numeru PESEL, który jest niezbędny przy zakładaniu firmy. To samo dotyczy dzieci urodzonych w Polsce przez Ukrainki uciekające przed wojną. Z kolei uczniowie i studenci uzyskają dostęp do edukacji w Polsce, a rodziny pomagające Ukraińcom w zapewnianiu schronienia i wyżywienia otrzymają dotację w wysokości 40 zł dziennie na osobę przez dwa miesiące. Sami Ukraińcy otrzymają 300 zł od osoby.
PAIH uruchomiła również program wsparcia ukraińskiego biznesu. Cudzoziemcy będą mieli takie samo prawo do zakładania firm lub działalności jednoosobowej jak obywatele polscy, ponieważ teraz jako obcokrajowiec nie mogą założyć w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej.
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET